Friedrich Nietzsche

Friedrich Wilhelm Nietzsche (Röcken, Német Szövetség, 1844. október 15. – Weimar, Német Birodalom, 1900. augusztus 25.) német klasszika-filológus, egyetemi tanár, filozófus, (aforisztikus stílusban alkotó) költő, zeneszerző.

Magyar251 Română156
Az értelem a legtöbb embernél nehezen döcögő, sötét és csikorgó gép, amelyet elég nehéz működésbe hozni.
A "tudomány szigorával" úgy áll a helyzet, akár a legeslegjobb társaság formaságaival és udvariasságával - vagyis elrémíti a beavatatlant. De aki megszokta, nem is tud máshol élni, csak ebben a világos, átlátszó, erős, erősen elektromos töltésű levegőben.
A filozófusok között semmi sem ritkább az intellektuális becsületességnél: ők talán ennek épp homlokegyenest az ellenkezőjét mondják - sőt talán még el is hiszik maguknak, amit mondanak. Ám egész művük azt hozza magával, hogy csak bizonyos igazságokat engednek meg; tudják, mit kell bizonyítaniuk; filozófusokként majdhogynem arról ismerik föl egymást, hogy ezen "igazságokkal" kapcsolatban egyetértenek.
A tudományosságot nem szabad tettetni ott, ahol még nem jött el a tudományosság ideje.
A filozófusokkal kapcsolatos babona: összetévesztik őket a tudományos emberekkel.
Illúzió, hogy valamit megismertünk, ha ismerjük valamely esemény matematikai képletét: csupán megjelöltük, leírtuk: semmi egyéb!
Mi az eredetiség? Látni valamit, aminek még nincs neve, amit még nem lehet megnevezni, jóllehet mindenkinek egyformán a szeme előtt van.
Egyetlen győztes sem hisz a véletlenben.
Valamely illúzió szétrombolásából még nem lesz igazság, legfeljebb tudatlanságunk fokozódik csupán, "üres terünk" tágul, "sivatagunk" területe gyarapszik.
A művész semmiféle valóságot nem tud elviselni, félrenéz, visszapillant: legjobb meggyőződése, hogy minden dolog igazi értéke az az árnyékszerű maradvány, amelyet színből, formából, hangból, gondolatból nyer, hisz abban, hogy minél inkább finomít, légiesít, eszményít egy dolgot vagy egy embert, ezek annál értékesebbek lesznek: minél kevésbé reális valami, annál értékesebb. Ez platonizmus.
Valamely dolog tulajdonságai egyéb "dolgokra" gyakorolt hatások: ha az egyéb "dolgoktól" eltekintünk, akkor a dolognak nincsenek tulajdonságai, azaz nincs dolog egyéb dolgok nélkül.