Friedrich Wilhelm Nietzsche (Röcken, Német Szövetség, 1844. október 15. – Weimar, Német Birodalom, 1900. augusztus 25.) német klasszika-filológus, egyetemi tanár, filozófus, (aforisztikus stílusban alkotó) költő, zeneszerző.
Időnkint meg kell pihennünk önmagunktól, úgy, hogy távolról és föntről nézünk magunkra, művészi távlatból, nevetünk vagy sírunk magunkon: föl kell fedeznünk a hőst és éppígy a bolondot is, aki megismerő szenvedélyünkben bujkál, hébe-hóba örülnünk kell balgaságunknak, hogy tovább örvendezhessünk bölcsességünkön!
Csak a leghatalomvágyóbb emberek érezhetnek gyönyört a hatalmukkal ellenszegülőt megpecsételve: csak azok, akik számára már azoknak a látása is terhes és bosszantó, akik már a hatalmukban vannak.
Talán semmi sem különbözteti meg jobban az embereket és a korszakokat egymástól, mint nyomorúságuk ismeretének különböző foka: mégpedig mind a lélek, mind pedig a test nélkülözéséé.
Kötél az ember, kötél állat és az embert fölülmúló ember között - szakadék felett feszülő kötél. Veszélyes átkelés az ember, veszélyes úton-levés, veszélyes visszatekintés, veszélyes borzongás és megtorpanás.
Az egyenlőség tana! Nincs ennél mérgezőbb méreg: mert látszólag az igazságosságról prédikál, miközben nem más, mint az igazságosság vége... "Egyenlőt az egyenlőnek, a különbözőnek különbözősége mértéke szerint" - ez lenne az igazságosság igaz beszéde: és, ami ebből következik, "a különbözőt soha ne tedd egyenlővé".
A nagy emberek, akárcsak a nagy korszakok, robbanóanyagok, melyekben roppant erő gyülemlett fel; történeti és fiziológiai előfeltétele ennek az, hogy hosszú ideig gyűlt, halmozódott, takarékoskodott és megőrződött számukra az erő - és nem robbant. Óriássá nőtt a feszültség a tömegben, elegendő hát egy véletlen inger, hogy világra szólítsa a "zsenit", a "tettet", a nagy sorsot.
A szabad ember harcos. - Mi szerint mérettetik az egyén és a népek szabadsága? A leküzdendő ellenállás és a fáradozás szerint, aminek az az ára, hogy felül maradjunk.
Bármennyire fertőző is a pesszimizmus, csak úgy mellékesen szólva, egészében nem súlyosbítja egy kor, egy nemzedék betegségét: csupán kifejezi azt. Úgy kapja el az ember, mint a kolerát: eleve betegesnek kell lenni hozzá.
Büszkén meghalni, amikor már nem tudunk büszkén élni. Szabadon, megfelelő időben választani a halált, derűsen, örömmel, gyermekek és tanúk körében: amikor lehetséges még a valódi búcsú, amikor jelen van még az, aki búcsúzik.
Egy ismeretlen dolog ismertre való visszavezetése megkönnyít, megnyugtat, kielégít, ezenkívül a hatalom érzését kelti. Az ismeretlen veszélyt, nyugtalanságot, gondot okoz, - az (...) ösztön arra törekszik, hogy megszüntesse ezeket a kínos állapotokat. Első alapelv: bármilyen magyarázat jobb a semminél.
Minden vallás és morál alapján ez az általános formula képezi: "Tedd ezt és azt, hagyd el ezt és azt - és boldog leszel! Máskülönben..." Minden morál, minden vallás ez az imperatívusz - én ezt az ész nagy, eredendő bűnének, halhatatlan esztelenségnek hívom. Az én számban ez a megfogalmazás a fordítottjává alakul (...): egy sikerült, "boldog" embernek meg kell tennie bizonyos cselekedeteket, és ösztönösen tartózkodik más cselekedetektől.