Agatha Christie

(Torquay, 1890. szeptember 15. – Wallingford, 1976. január 12.) angol írónő, „a krimi koronázatlan királynője”. Mary Westmacott álnéven romantikus regényeket is írt, de az utókor számára inkább mintegy 80 detektívregénye és nagy sikereket arató West End-i színpadi darabjai miatt emlékezetes. A Guinness Rekordok Könyve szerint William Shakespeare könyvei és a Biblia után Agatha Christie könyveit adták ki a legnagyobb példányszámban az egész világon.

Magyar943 Română70
Ha az ember bajban van, a másét is jobban észreveszi.
A halottakról vagy jót vagy semmit. De a tényeket nem változtatja meg a halál.
Általános emberi tulajdonság, hogy többet tételezünk fel önmagunkról a valóságnál!
A fiatalok azt hiszik, hogy az öregek mind ostobák; de az öregek tudják, hogy a fiatalok ostobák!
Intuíció az, amikor valaki elolvas egy szót, anélkül, hogy kibetűzné. Gyerek nem tud ilyet csinálni, nincs meg a kellő tapasztalata. De a felnőtt felismeri a szót, mert már gyakran látta.
Normális emberek olykor felettébb meglepő dolgokat követnek el, abnormális emberek pedig igen józanul és köznapi módon viselkednek. Úgy érzem, a legcélravezetőbb módszer, ha mindenkit összehasonlítok valaki ismerőssel. A világon igen kevés alaptípus van.
A klasszikusok tanulmányozása nem olyan, mint egy modern levelező tanfolyam; nem egy létra, ami gyors sikerhez vezet! Az embernél sem a munkával eltöltött órák a fontosak, hanem az üres órák, a pihenés órái. Ez a tévedés mindnyájunkra jellemző.
A büszkeség a kudarc hírnöke!
Az ember reméli, hogy jó benyomást kelt majd. S ez még fontosabb olyankor (...), ha az embert a természet kevés természetes előnnyel ruházta fel.
Milyen bolondok is azok, akik letérnek az egyenes útról. Tiszta lelkiismeret: ez a legfontosabb az életben. Ha ez megvan, az ember az egész világgal szembenézhet, és bárkinek, aki az életébe bele akar avatkozni, szemébe vághatja, hogy "Menjen a pokolba!"
Én úgy hiszem, hogy valójában nincs is az emberekben oly sok gonoszság, mint amennyi az izgalom utáni vágy.
Eddig mindig azt tapasztaltam, ha az ember butábbnak mutatja magát, mint amilyen valójában, az esetenként elég eredményes.
Az ember talán hajlamos a túlzásokra, hogy szándékosságot lásson ott is, ahol lehet, hogy merő véletlen.
Az emberi természetben nincsenek nagy különbségek, bárhol is éljen az ember, falun pedig kiváltképp jó lehetőség adódik arra, hogy közvetlen közelről lehessen megfigyelni minden kis rezdülést.
A kedvességről mint emberi tulajdonságról manapság alig beszélnek... Pedig még Charles Dickensnél is megtaláljuk e bájos kérdésfelvetést a David Copperfieldben: - Kedves ember a bátyád? - érdeklődtem nagy előrelátással. - De még milyen kedves! - kiáltott fel Peggotty. Tegyék föl magukban ezt a kérdést barátaikkal, ismerőseikkel kapcsolatban, és meglepetéssel fogják tapasztalni, milyen ritkán tudnak Peggottyhoz hasonló választ adni.
Soha nem szabad lemondanunk arról a feltételezésről, hogy a dolgoknak van logikája!
Ahogy mondani szokták, amit látunk, az nem mindig az igazság. Az embernek a gondolkodás fényénél kell látnia! Használnia kell a szürkeállomány sejtjeit!
A szeretet a féltékenység súlya alatt könnyen változik gyűlöletté!
Semmi sincs bámulatosabb, mint az őrült elme hallatlan agyafúrtsága. Kivéve talán az épelmejű ember kivételes bogarasságait!
Valamennyien szoktunk képzelődni. Mindnyájan képesek vagyunk elhitetni magunkkal, hogy többet láttunk annál, mint ami a valóságban történt. Emberöltőnyi tengeren szerzett tapasztalat mondatja ezt velem, és jobban bízom a saját szememben, mint bármilyen fickó beszámolójában.
Hogyha valaki egészen kivételes, az tudja is magáról! És ezt a véleményt mások is osztják.
Egy nő levelet soha ki nem dob, ha rajta múlik. Még akkor sem, ha az volna a bölcsebb.
Egy lakásért folytatott küzdelem során az emberi természet alacsonyabb erői gyakorta elnyomják a magasabb szempontokat, és a szabály itt is érvényes, hogy ember embernek farkasa.
Kevés kellemesebb dolog létezik az életben, mint amikor az ember által valaha is látott legszebb lány mélyen a szemébe nézve azt mondja, hogy csodálatosan viselkedett.
Az időjárás rendszerint csalfa nőként szokott viselkedni azokkal szemben, akik biztosan számítanak rá.
Minden regény két lényeges elemből áll: az egyik a cím, a másik a cselekmény... a többi már nem egyéb, mint egyszerű rutinfeladat. Néha már maga a cím is sugallja a cselekményt, aztán már elegendő a kedvező széljárásra bízni magát az embernek.
Valamennyiünkben sötét titokzatosság rejlik, az összeütköző szenvedélyek, vágyak, hajlandóságok szövevénye. Bizony, így van. Az ember ítélni akar, de tíz eset közül kilencszer téved.
Ha az ember túlságosan szereti a pénzt, akkor csak a pénzt látja. Minden más elhomályosodik.
A látszat jelentéktelen, az embereknek mégis fontos. Lehetővé teszi számukra, hogy az önbecsülést megőrizzék.
A hang és a mozgás az embereknek talán a legjellemzőbb tulajdonsága. (...) Éppen ezért ezeket lehet a legkönnyebben utánozni.